Honeywell 7800LWN-GC243XE Mobile Computer Overview
Technical Information
Connectivity Technology:
Wireless
Image Sensor Type:
Imager
Scanner Range:
Standard Range
Drop Specification (To Concrete):
59.06"
Air Electrostatic Discharge (+/-):
15kV DC
Contact Electrostatic Discharge (+/-):
8kV DC
Processor Speed:
800 MHz
Memory Card Supported:
  • microSD
  • SDHC
Display & Graphics
Screen Size:
3.5"
Number of Keys:
30
Keyboard Type:
Numeric
Cellular Network Supported:
GSM
Cellular Data Connectivity Technology:
HSDPA
GPS:
Wireless Security:
  • 64/128 bit WEP
  • WPA/WPA2 PSK (TKIP, AES)
  • WPA/WPA2 Enterprise (EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAPv0/MSCHAPv2, PEAPv1/GTC)
Software
Operating System:
Android 2.3.4 Gingerbread
Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Included:
Physical Characteristics
Height:
6.2"
Width:
3"
Depth:
1.3"