Part Number: 7800LWQ-GC243XE
Price Match Guarantee - We'll match any authorized retailer's price
Quantity:
Product Highlights
RAM Memory
256 MB
Operating System
Android 2.3
Product Description:
Honeywell Dolphin 7800 Android Mobile Computer Model Overview
Honeywell 7800LWQ-GC243XE Mobile Computer Overview
Technical Information
Connectivity Technology:
Wireless
Image Sensor Type:
Imager
Scanner Range:
Standard Range
Drop Specification (To Concrete):
59.06"
Air Electrostatic Discharge (+/-):
15kV DC
Contact Electrostatic Discharge (+/-):
8kV DC
Processor Speed:
800 MHz
Memory Card Supported:
  • microSD
  • SDHC
Display & Graphics
Screen Size:
3.5"
Number of Keys:
46
Keyboard Layout:
QWERTY
Cellular Network Supported:
GSM
Cellular Data Connectivity Technology:
HSDPA
GPS:
Wireless Security:
  • 64 / 128 bit WEP
  • WPA / WPA2 PSK (TKIP, AES)
  • WPA / WPA2 Enterprise (EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAPv0 / MSCHAPv2, PEAPv1 / GTC)
Software
Operating System:
Android 2.3.4 Gingerbread
Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Included:
Physical Characteristics
Height:
6.2"
Width:
3"
Depth:
1.1"