Part Number: 99-158A025-2701
Price Match Guarantee - We'll match any authorized retailer's price
Quantity:
Product Highlights
View All
Printer Type
Desktop
Printing Technology
Direct Thermal
Interface Options
Ethernet, USB, Wi-Fi
Print Resolution
203 dpi
Product Description:
  Desktop Label Printer, TSC DA220, Direct Thermal, 203 dpi, 4.25” Print Width, Wi-Fi/Ethernet/USB, 6 ips, Real-Time Clock
TSC DA210/DA220 Series Barcode Label Printer Model Overview
Key Features
  • High-quality double-walled clamshell design
  • Rapid print speed of 6 inches per second
  • USB 2.0 interface
  • Bluetooth 4.0 and 802.11 a/b/g/n connectivity options
  • Compatible with Eltron, Zebra, and Datamax languages
  • Easy media loading for user convenience
Specifications
  • Resolution: 8 dots/mm (203 DPI)
  • Printing Method: Direct Thermal
  • Max. Print Speed: 152.4 mm (6")/second
  • Max. Print Width: 108 mm (4.25")
  • Max. Print Length: 2,794 mm (110")
  • Enclosure: Double-walled plastic
  • Physical Dimensions: 172 mm (W) x 165 mm (H) x 195 mm (D)
  • Weight: 1.5 kg (3.31 lbs)
  • Power: AC 100-240V, DC 24V, 2.5A
  • Memory: 128 MB Flash, 64 MB DRAM
Brand
TSC
Model
DA220
Printer Options
Real-Time Clock
Max Print Width
4 inch
Label Core Size
1 inch